Неорайхианската терапия
е терапевтична техника, помагаща на човека да се върне към тялото си и в пълна степен да му се наслади. Това особено значение на понятието тяло включва в себе си дишане, движение, чувствителност, себеизразяване и сексуалност.
Според Вилхелм Райх, структурата на характера на съвременния човек е белязана от отчуждението му от неговия вътрешен живот. Това се явява в основата на самотата, безпомощността, болезненото желание за власт, сексуалните беди, безпомощното невротично буйстване, както и неестествената болезнена търпимост. Хората са силно отчуждени от живия живот. Това отчуждение има не биологически, а социално-икономически характер.
Терапията е насочена към възстановяване на тялото до неговата естествена спонтанност, чрез система от дишане, упражнения, ролеви игри и изследване на взаимоотношението между психика и тяло.
Практическа работа по Теорията на потребностите и петте биоикономични движения – основа на неорайхианската школа на проф. Валдо Бернаскони.
За кого е предназначена терапията:
За всеки, който смята, че познанието за себе си и общуването със себе си е в основата на общуването с другите; който смята, че сме едно цяло с телата си… а те имат какво да ни кажат; за всеки, който вярва/иска да провери, че „…да знаеш истината на тялото – означава да съзнаваш неговите движения, импулси и съпротивления, т.е., че те произтичат от него. Ако човек не чувства напреженията, ригидността си или тревожността на своето тяло, то той отрича истината!“ (А. Лоуен)
Както и за всеки, който иска да обогати знанието си за другите и как по-добре и успешно да общува с тях.
Груповата психотерапия:
Участник в предишна група: „Решението ми да участвам в „Група за собствен опит“ не беше лесно. Мисълта да „отворя“ себе си пред други хора бе свръх силите ми. Но отидох на първата среща, водена главно от любопитство. Убедена, че втора среща за мен няма да има, няма да ми е необходима. После отидох на втората... Без да се замислям толкова. И така... присъствах на всичките дванайсет и на последната дори не можех да се сетя какво ме беше спирало в началото и от какво съм се притеснявала. С всяка изминала среща чувствах себе си различна, все по-жива. Променях се и това беше видимо както за мен, така и за околните.
Постепенно се освободих от много задръжки и притеснения, научих се да отстоявам себе си и мнението си, да приемам другите такива, каквито са, да приемам и себе си с всичките си недостатъци и с любов към самата мен да работя за усъвършенстването си. Освободих се от сковаващите ме притеснения и излишни очаквания в общуването ми с другите. Осъзнах колко много си приличаме всички...
Промени се и тялото ми – за пръв път от много време погледнах на него по нов начин и си дадох сметка колко много съм го ограничавала и пренебрегвала, въпреки всичките външни грижи, които бях полагала за него. Научих се да го приемам, да го усещам, да го ценя и да го слушам; да се съобразявам с него, да се възползвам от всичките му възможности, за които дори не бях и подозирала, да го обичам. Излишните ми килограми започнаха да се топят без никакви диети; болежки, които смятах за хронични, отшумяваха; походката ми се промени, постоянно напрегнатите ми рамене се отпуснаха... Приятелките ми ме питаха какво съм направила, защото изглеждам страхотно. Отговорът ми беше: „Сдобрих се със себе си.“
Оказа се, че в Групата на Елза открих това, което винаги съм търсела – мен самата. Намерих път към същността си точно чрез другите участници, от които толкова се притеснявах и които, се разбра по-късно, са се притеснявали не по-малко от мен. С невероятна вещина и професионализъм, с много любов и разбиране, Елза разтвори черупките ни и ни показа, че всичко, от което имаме нужда, е в самите нас. Че нашето щастие е в нашите собствени ръце. И че животът ни е такъв, какъвто сами си го направим. А животът е прекрасен.”
Какво можете да постигнете:
За кого е:
За всички, които:
Умения за справяне с професионалния стрес
Типология на характерите
Управление на времето